100 років від дня народження Якова Гніздовського


27 січня виповнюється 100 років від дня народження визначного графіка, кераміста, скульптора і мистецтвознавця Якова Гніздовського (27.01.1915-08.11.1985).

Народився митець в с. Пилипче Борщівського р-ну Тернопільської обл. Навчався у Варшавській академії мистецтв (Польща) та Загребській академії мистецтв (Хорватія). В 1944-1949 рр. перебував у таборах переміщених осіб біля Мюнхена, а з 1949 жив у США. Я.Гніздовський був  членом редколегії журналу екслібрістів Великобританії, Американського товариства аматорів і творців книжкового знака, постійним кореспондентом журналу Філадельфійського відділу Об’єднання Мистців Українців в Америці «Замітки з мистецтва». Я. Гніздовський малював олійними фарбами й темперою, різними твердими барвниками, гравірував на дерев’яних і металевих дошках, займався скульптурою малих форм. Його спадщина складає  понад 300 гравюр (дереворити, лінорити і офорти) та сотні картин. Твори митця широко експонувалися   у Франції,  Великобританії, Німеччині, Чехословаччині, Японії, США, Канаді та ін.

Я.Гніздовський за гравіруванням у своїй студії (Нью-Йорк, 1969). Фото М.Гніздовський, ліцензія CC BY 3.0

Твори Я.Гніздовського зберігаються у приватних збірках та музеях, зокрема в Бібліотеці Конгресу США, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер,Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, збірці Нельсона Рокфеллера (у США), у музеях Японії.У свій час дві картини Я.Гніздовського –  «Зимовий пейзаж» і «Соняшник» прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі. Крім того, твори митця зберігаються і в Україні, зокрема в музеях Києва, Львова, Тернополя, Борщова, Івано-Франківська, Чернівців, куди вони потрапили  у 1990-х рр. як дарунки від дружини Стефанії Гніздовської.

У двадцяті роковини смерті Я.Гніздовського його прах було перепоховано на Личаківському цвинтарі у Львові.

В науковій бібліотеці НаУКМА, а саме в колекції О.Пріцака зберігаються 12 графічних творів Я.Гніздовського– «Аспарагус», «Букет», «Болотні дуби», «Індик», « Кіт», «Отара овець»,  «Капуста», «ФредерікЛоуОлмстед», «Йоганн Себастьян Бах», «Скнара», «Сова», «Дівчина». Крім того, листи та листівки Я.Гніздовського до О.Пріцака, що зберігаються в архівній колекції вченого, свідчать про їхні тісні контакти, особливо в період створення трьох українознавчих кафедр та Українського наукового інституту в Гарвардському університеті. Саме Я.Гніздовський виконав екслібрис Harvard College Ukrainian Seminar, частина якого стала логотипом українознавчого центру у Гарварді. На логотипі центральне місце займає стилізоване зображення Староакадемічного корпусу Києво-Могилянської академії після його перебудови у XVIIIст., над яким розміщені три відкриті книги з гаслом Гарвардського університету «Veritas» (з лат.: «істина»). Офіційні документи УНІГУ, всі його видання,  зокрема науковий журнал «Harvard Ukrainian Studies», монографічні праці, Гарвардська бібліотека давнього українського письменства, інформаційно-довідкові матеріали донині містять зображення цього логотипу.

03

Листівка Я.Гніздовського до О.Пріцака, в якій йдеться про логотип Українського наукового центру в Гарвардському університеті та запрошення на персональну виставку художника. Науковий архів НаУКМА. – Фонд №10. – Справа №686.

Сайт до 100-ліття митця

Офіційний сайт

Фото Я.Гніздовського та його творів на Сховищі Вікімедіа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s