batgirltv

Доктор Барбара Гордон, Директор Публічної бібліотеки Готема, Batgirl 1960-х

Про те, наскільки популярна та чи інша професія у суспільстві, свідчить її присутність у масовій культурі. Ера гіків та комп’ютерників отримує все більше відображень у сучасних серіалах, трохи відходить популярність юридичних серіалів, то згасає, то знову з’являється медична тема.

Цей перелік є спробою автора зібрати різні образи бібліотекарів у серіалах. Звісно, у популярній культурі бібліотекарі зустрічаються набагато частіше, упевнена, що в кожного є свій улюблений герой. Фото праворуч тонко натякає на улюбленицю автора:-)

5. Бібліотекарі (The Librarians, 2014-…, США)

Серіал створений Джоном Роджерсом, є спін-офом серії фільмів “Бібліотекар” (The Librarian) про бібліотекаря Фліна Карсена, що охороняє магічні артефакти. Головну роль у всій франшизі грає Ноа Вайл. У серіалі новий Страж Бібліотеки створює команду, що за відсутності Бібліотекаря (той десь шукає саму Бібліотеку, бо вона загубилася у просторі і часі), вирішує усілякі таємниці, відшуковує артефакти та бореться із надприродними загрозами. Словом, сюжет схожий на велику кількість подібних фентезійно-пригодницьких телесеріалів, де добро бореться зі злом, просто за головних героїв взята не тендітна блондинка чи красені-брати, що під звуки AC/DC роз’їжджають на Шевроле Імпалі 1967 року. Тема могла б зіграти і тут, навіть незважаючи на те, що від бібліотекарів у героях нема нічого – жодних тобі розстановочних шифрів, систематизації чи каталогізації. Герої серіалу могли спокійно називатися музейниками, архіваріусами та хоч учителями малювання, на змісті це не відображається жодним чином. Порівняно із бібліотечною темою у серіалі, фільми про Індіану Джонса – наукова документалістика про археологію.

libs_article

4. Баффі – винищувачка вампірів (Buffy the Vampire Slayer, 1997-2003, США)

Джайлз із серіалу “Баффі – винищувачка вампірів” – один із найвідоміших телевізійних бібліотекарів для покоління, що формувалося на масовій культурі кінця 1990-х – початку 2000-х.  Серіал багато в чому став еталонним, за жанром – теж фентезі-бойовик з елементами комедії, у якому маленька блондинка Баффі Саммерс (Сара Мішель Гелар) регулярно надирає зад усіляким вампірам, демонам та іншій нечисті, паралельно навчаючись у школі, закохуючись та вирішуючи інші підліткові проблеми. Руперт Джайлз (Ентоні Гед) працює у шкільній бібліотеці, і, незважаючи на те, що до його обов’язків належить тренування винищувачок вампірів для боротьби з різною нечистю, виконує традиційні функції бібліотекаря: видає книги, консультує читачів у підборі літератури тощо. Зі стереотипів – він страшенно боїться нових технологій, визнаючи цінність інформації тільки у паперовому вигляді. Загалом, Руперт Джайлз представлений як класичний бібліотекар – хранитель знань, який завжди поряд, завжди може допомогти і порадити. Якщо додати до цього британський шарм та хороший текст – Джайлз перетворюється на одного з найулюбленіших бібліотекарів у серіальній індустрії.  

tumblr_static_sassy_eyebrow_raise

3. Помаранчевий – хіт сезону (Orange Is the New Black, 2013-…, США)

Комедійно-драматичний серіал “Помаранчевий – хіт сезону” зображає жіночу тюрму. Серіал має багаторівневий сюжет – з одного боку це історія виживання молодої жінки Пайпер Чепмен, яка напередодні свого заміжжя потрапляє в тюрму за історію “давніх днів”. Але з часом глядачі знайомляться з історіями інших героїнь, кожна з яких фактурно вписана в головний сюжет.Це своєрідна ода сильним жінкам, прекрасно прописана і з комедійної, і з драматичної точки зору. Ув’язнені в серіалі цікавляться книгами, згадують популярних авторів у розмовах, наприклад, Джорджа Мартіна. Зважаючи на відсутність телебачення, мова йде саме про його книжки, а не серіал. Щодо бібліотекарів, то їх функцію виконують по черзі кілька героїнь – Таша «Тэйсті» Джефферсон, Пуссе Вашингтон та ін.

0e7d9c50-0691-0133-5026-0ec273752cbd

Звісно, оцінювати якісь стереотипи професії на тюремних бібліотекарях – складно, оскільки мова скоріше про виконання функцій. Але для декого це виписується як риса характеру. Наприклад, Тейсті дуже любить книги, має власне думку щодо прочитаного (“Якщо тобі треба книгу-підставку, то раджу “Улліса”. Усі його хвалять, а я вважаю, що це повна дурня”) і може підібрати книгу за запитом, вважає бібліотеку найкращим місцем роботи. Загалом, серіал чудовий приклад того, як любов до книг та бібліотечної професії можна ненав’язливо вписати у будь-який сюжет.

%d0%b7%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%bd%d1%8f2. Тусовщиця (Party Girl, 1996, США)

Тусовщиця – американський ситком , основою для якого послужив однойменний фільм. Головна героїня – Мері (Крістіан Тейлор) після смерті матері перетворюється на гульвісу, постійно тусує по барах та вечірках, зовсім не думаючи про своє майбутнє. Після чергового “останнього попередження”, вона отримує другий шанс від її хресної мами-бібліотекарки, яка бере її до себе на роботу у Ньюйоркську Публічну бібліотеку. Серіал не був настільки популярним, як його повнометражний попередник. Проте бібліотеці та бібліотекарям там відведена досить серйозна роль. До того ж, у ньому наявний певний момент оромантичнення професії бібліотекаря.

  1. Бібліотекарі (The Librarians, 2007-2010, Австралія)

Австралійська серіальна продукція доходить до нас не так оперативно і масово, як американська, наприклад. Саме тому ситком “Бібліотекарі” лишився поза нашою увагою, хоча мав би стати просто настільним для усіх представників професії. На відміну від попередніх найменувань, де бібліотека, у кращому випадку,  була фоном для подій сюжету, тут усе крутиться якраз навколо бібліотеки та її працівників. Бібліотека виступає головним героєм зі всіма такими милими нашому серцю щоденними клопотами – і креативні планірки “Як нестандартно відсвяткувати день книги”, і читачі кожен зі своїми тарганами, й інформаційна стійка та коробка для повернення книг за межами бібліотеки, і електронний каталог, яким треба вчити користуватися. Бібліотекарі роблять свою щоденну роботу – отримують книги, каталогізують, штампують та видають їх, консультують користувачів, при цьому втрапляючи у різні смішні і не дуже ситуації. Якщо Ви вважаєте, що традиційне зображення бібліотекарів у масовій культурі лиш підкріплює стереотипи, тоді точно подивіться цей серіал – від стереотипів тут не лишається і сліду. Рекомендується до перегляду тільки бібліотекарям із міцним почуттям гумору:-)

ynpkg6zpjgc8ckbkl6e0qlk5q1g

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s